Misija mogoče
Kako obvladati omrežnino, da vas ne bo udarila po žepu?
Srce sončne elektrarne so fotonapetostni moduli, ki pretvarjajo sončno sevanje v enosmerno napetost in tok. Fotonapetostna (rečemo ji tudi fotovoltaična) tehnologija v njih nam omogoča neposredno spreminjanje sončne svetlobe oziroma sončnega sevanja v električno energijo. Fotonapetostni (fotovoltaični) modul je sestavljen iz zaporedno vezanih fotonapetostnih celic, teh pa je med 36 in 72. Laminirane so (v vakuumu) med plast kaljenega stekla in posebne folije. Pri sončnih celicah poznamo tri glavne tipe izdelave: polikristalno ali monokristalno tehnologijo in celice iz amorfnega silicija. Največji donos imajo monokristalne sončne celice, drugim tehnologijam se izogibajte. Sončne elektrarne MOON uporabljajo le monokristalno tehnologijo.
Fotovoltaični moduli so med seboj povezani v serijo, več serij modulov pa s posebnim solarnim kablom priključimo na razsmernik (inverter). To je naprava, ki enosmerno napetost pretvarja v izmenično. Čim boljši je razsmernik, tem večji je njegov izkoristek in pravilnejša je oblika krivulje napetosti. Hkrati razsmerniki skrbijo za nadzor posameznih modulov in tudi za sinhronizacijo z javnim električnim omrežjem, v katero se oddaja elektrika. Razsmernik je prek zaščitnih elementov vezan na števec električne energije. Ta meri energijo, ki jo proizvede fotonapetostni sistem. Pri sončnih elektrarnah MOON uporabljamo vrhunske razsmernike proizvajalca SolarEdge.
Ta je običajno aluminijasta, njena naloga pa je, da so moduli pravilno pritrjeni na strešno konstrukcijo, primerno usmerjeni in imajo ustrezen naklon. Pomembno je, da je nosilna konstrukcija zgrajena iz kakovostnih komponent priznanih proizvajalcev, saj je njena pričakovana življenjska doba trideset let in več.
Preberite več
Misija mogoče
Kako obvladati omrežnino, da vas ne bo udarila po žepu?
Vzdrževanje sončnih elektrarn MOON
MOON ponuja vzdrževalne pakete vaše sončne elektrarne, ki zagotavljajo brezhibno delovanje sistema in dolgoročno donosnost investicije.
Si želite k obstoječi sončni elektrarni dodati hranilnik električne energije?
Potem ne spreglejte: na voljo so subvencije za dograditev hranilnika k obstoječi sončni elektrarni. Kolikšne so ter kdo je do njih upravičen?