Misija mogoče
Kako obvladati omrežnino, da vas ne bo udarila po žepu?
V »starih časih« sončnih elektrarn (do 1. 1. 2024) je bil recept za uporabo lastne sončne energije preprost: ko ste je imeli (pre)več, ste porabili, kolikor ste potrebovali, preostanek pa oddali v omrežje. Ko elektrike niste proizvajali sami oziroma ste je imeli premalo, ste jo iz omrežja vzeli. Na koncu leta se je naredil poračun, in če ste porabili več, ste pač plačali le razliko, sicer pa niste plačali nič. Preprosto - a tudi nevzdržno za celotno omrežje, saj njegova naloga ni, da deluje kot velikanski (in zelo poceni) hranilnik.
Uredba o samooskrbi z električno energijo je zdaj drugačna, narekuje mesečne obračune, hkrati pa se plačuje omrežnina za vso elektriko, pridobljeno iz omrežja, in ne le za razliko. Hkrati pa se ponekod tisti, ki si želijo postaviti sončno elektrarno, soočajo še z eno oviro: elektrodistributerji jim soglasja zavračajo ali pa omejujejo nazivno moč, saj so deli omrežja že preobremenjeni. Omejeno soglasje tako prinaša omejitev oddajanja električne energije v omrežje, kar preprosto pomeni, da lahko v omrežje oddate manj elektrike, kot je proizvede vaša sončna elektrarna (in je ne porabite sami). Ker presežka zaradi omejenega soglasja ne morete oddati v omrežje ali ga porabiti sproti, lahko to električno energijo preprosto shranite v hranilnik električne energije in ga porabite kasneje, denimo zvečer. Na ta način si zmanjšate strošek odjema elektrike iz omrežja.
Hranilnik kot centralna komponenta sistema v vašem domu zagotavlja, da lahko elektriko hranite in porabljate natanko takrat, ko jo potrebujete. Hkrati zagotavlja, da ne boste ostali »v temi« niti v primeru, da pride do izpada električnega toka.
Nižji stroški energije, nižanje obračunske moči pri omrežnini, dodatna varnost in manjša odvisnost od omrežja tako pri cenah kot pri stabilnosti sistema (in rezerva, če bi se karkoli zgodilo v omrežju) – vse to so prednosti hranilnika električne energije.
Če se odločite za hranilnik POWER, pa so tu še dodatne prednosti. Sistem je nadgradljiv. Na voljo so vam tri velikosti ohišja in kapacitet hranilnika. Optimalno kapaciteto hranilnika in izhodno moč pred izbiro ocenite s strokovnjaki MOON. A če se pozneje med delovanjem izkaže, da potrebujete višjo kapaciteto od načrtovane, lahko vsako od različic dodatno povečate (z 10 kWh do 15 kWh,s 15 do 25 kWh ali s 30 do 40 kWh). To pomeni, da je hranilnik »pripravljen na prihodnost« in vam zagotavlja dolgotrajno delovanje, izkoristke prihrankov pri hranjenju in uporabi energije.
Še ena prednost pa je integriranost hranilnika v celostni sistem upravljanja z energijo. Skupaj s sistemom optiMOON lahko svoj hranilnik maksimalno izkoristite. Sistem celovitega energetskega upravljanja namreč ves čas spremlja vaše potrebe in stanje v električnem omrežju, optimizira porabo, vam omogoča tudi vpogled v vaše navade porabe električne energije in zna v vsakem trenutku izkoristiti vašo shranjeno energijo.
Preberite več
Misija mogoče
Kako obvladati omrežnino, da vas ne bo udarila po žepu?
Vzdrževanje sončnih elektrarn MOON
MOON ponuja vzdrževalne pakete vaše sončne elektrarne, ki zagotavljajo brezhibno delovanje sistema in dolgoročno donosnost investicije.
Si želite k obstoječi sončni elektrarni dodati hranilnik električne energije?
Potem ne spreglejte: na voljo so subvencije za dograditev hranilnika k obstoječi sončni elektrarni. Kolikšne so ter kdo je do njih upravičen?