Obračunavanje omrežnine

14.06.2023

V letu 2024 se bo spremenil način obračunavanja omrežnine, kar bo močno vplivalo na končni znesek vašega računa za električno energijo. Uporabniki bomo pri tem igrali izjemno pomembno vlogo.

Obračunavanje omrežnine

14.06.2023

Obračunavanje omrežnine

Uvaja se pet časovnih blokov z različno tarifno postavko omrežnine za obračunsko moč. Ta bo najvišja, ko bo omrežje najbolj obremenjeno, in najnižja, ko bo omrežje obremenjeno najmanj. Strošek za uporabo omrežja v posameznem bloku bo odvisen od odjemalčeve uporabe v preteklem obdobju ter od obremenjenosti omrežja in seveda od splošno postavljenih cen omrežnine.

Ključne informacije:

• Vsak blok predstavlja obdobje znotraj dneva. • Čez leto bo pet časovnih blokov z različno tarifno postavko, ki bodo odvisni od časa dneva in sezone (v višji, zimski sezoni bodo v uporabi štirje najdražji bloki, v nižji štirje najcenejši). • Znotraj dneva bodo trije časovni bloki z različno postavko (ob delavnikih dražji trije bloki, med dela prostimi dnevi cenejši trije). • Višja sezona obsega mesece november, december, januar in februar. • Nižja sezona obsega mesece marec, april, maj, junij, julij, avgust, september in oktober. • Strošek za uporabo omrežja v posameznem časovnem bloku bo odvisen od obremenjenosti omrežja.

Pomembno je vedeti, da trenutno večji del stroškov omrežja predstavlja tarifna postavka za preneseno energijo, po novem pa je predvidena izrazito večja stroškovna obtežitev tarifnih postavk za največjo doseženo moč v primerjavi s preneseno energijo.

Novost novega sistema je še razlikovanje med dogovorjeno in presežno obračunsko močjo (ugotavljanje, kolikšna je prekoračitev dogovorjene). Dogovorjeno obračunsko moč bo elektrooperater za vsakega odjemalca izračunal na podlagi njegove uporabe omrežja v preteklem obdobju. Če jo bo odjemalec presegel, bo strošek izrazito višji.

To pomeni, da boste kot kočni odjemalec lahko s spremljanjem in spreminjanjem svojih navad pri porabi električne energije uravnavali obračunsko moč ter tako vplivali na stroške uporabe omrežja.

Nove tarife za uporabo omrežja bodo po oceni Agencije za energijo odjemalce spodbudile, da bodo učinkoviteje izkoriščali omrežje oziroma prilagajali svoj odjem.

Že letos bodo na računih za junij, julij in avgust večji poslovni končni odjemalci obveščeni o dogovorjeni moči za leto 2024 po posameznih časovnih blokih. Ta podatek boste našli pri postavkah za omrežnino. Po potrebi boste lahko dogovorjeno moč za leto 2024 spremenili. V tem primeru se vam bo že s 1. januarjem 2024 začela obračunavati omrežnina za presežno moč.

Tisti gospodinjski in mali poslovni odjemalci s priključno močjo 43 kilovatov ali manj, ki dogovorjene moči ne boste spreminjali (torej boste ostali pri takšni obračunski moči, kot jo imate sedaj), pa boste od 1. januarja 2024 imeli dve leti časa, da se navadite in ustrezno prilagodite na nov sistem. V tem prehodnem obdobju se vam presežna moč ne bo obračunala, boste pa na računu obveščeni o tem, ali in za koliko ste presegli dogovorjeno moč ter kakšne stroške bi zaradi tega imeli, če bi novi sistem za vas že veljal. V tem času boste lahko na svojem profilu na portalu mojelektro.si preverili svoj profil uporabe električne energije.

Po koncu dveletnega prehodnega obdobja se bo presežna moč nad dogovorjeno začela zaračunavati, računi pa bodo posledično (lahko) višji.

Spremembe pri obračunavanju omrežnine so korak na poti proti zelenemu prehodu. Elektrooperaterji bodo namreč v prihodnjih letih morali posodobiti elektroenergetska omrežja, da bodo prenesla vključevanje razpršenih virov energije in novih porabnikov, kot so toplotne črpalke in polnilnice za električna vozila.